<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=892325294763742&ev=PageView&noscript=1"/>
Tomasz Kochel

Znaczenie odżywek energetycznych

Odżywki energetyczne uzupełniają dietę w dwa podstawowe składniki: węglowodany (cukry) i tłuszcze - będące najważniejszym źródłem energii do pracy mięśniowej.

Najbardziej popularnym rodzajem suplementów energetycznych są odżywki węglowodanowe. W zależności od przeznaczenia różnią się one jakością i stężeniem zawartych w nich cukrów. Odżywki węglowodanowe mogą zawierać w swoim składzie cukry proste (glukoza, fruktoza), cukry złożone (maltodekstryny), względnie mieszaninę cukrów prostych i złożonych. Suplementy podawane w formie napojów mogą charakteryzować się różnym stężeniem węglowodanów (od kilku do kilkudziesięciu procent ). W zależności od koncentracji cukrów wyróżnia się napoje hipotoniczne (3-5% węglowodanów), izotonicze (5-8%) oraz hipertoniczne (pow. 10%). Pierwszy i drugi rodzaj odżywek energetycznych zalecany jest najczęściej przed i w trakcie trwania wysiłku, zaś roztwory hipertoniczne w bezpośredniej regeneracji powysiłkowej.

Innym rodzajem odżywek energetycznych, wykorzystywanych we wspomaganiu treningu sportowego, są suplementy tłuszczowe. Głównie są to średnio-łańcuchowe trójglicerydy określane skrótową nazwą MCT (Medium-Chain Triglicerydes). Ten specjalny rodzaj tłuszczu pokarmowego, charakteryzuje się bardzo wysoką energetycznością i jednocześnie szybką wchłanialnością. Olej MCT stanowi doskonałe, preferencyjne źródło energii, które szybko i skutecznie może być wykorzystane na poczet pracy mięśniowej. Ponadto Olej MCT nie ma tendencji do magazynowania się w ustroju w postaci tkanki tłuszczowej. Suplement wykorzystuje się najczęściej przed wysiłkiem oraz w okresie trwania pracy mięśniowej, w kompozycji z napojami węglowodanowymi.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Znaczenie odżywek energetycznych

Wrze 11, 2014 Odżywki energetyczne

Odżywki energetyczne uzupełniają dietę w dwa podstawowe składniki: węglowodany (cukry) i tłuszcze - będące najważniejszym źródłem energii do pracy mięśniowej.

czytaj więcej

Jak stosować odżywki energetyczne?

Wrze 11, 2014 Odżywki energetyczne

Suplementy pełniące rolę energetyczną można przyjmować przed, w trakcie oraz po wysiłku. W zależności od czasu podania odżywki, może ona spełniać różne zadania: suplementacja węglowodanami ...

czytaj więcej
czytelnia/blog
POKAŻ